Prawie wszystkie dostępne na rynku klimatyzatory typu split mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń. Szczególnie jest to opłacalne w przejściowych porach roku, gdy temperatura na zewnątrz waha się w od -5*C do 10 *C. Poniżej tej temperatury sprawność spada i klimatyzator nie jest już tak ekonomicznym źródłem ciepła. Choć i tak nawet przy -15 sprawność COP mają co najmniej2,5.  Są jednak specjalne serie klimatyzatorów zaprojektowanych do  ogrzewania pomieszczeń przy niskich temperaturach (do -25*C).

W zależności od rodzaju klimatyzatora, temperatury na zewnątrz i wewnątrz oraz wielkości pomieszczenia w którym jest zainstalowana klimatyzacja należy przyjąć, że klimatyzacja z 1kW prądu uzyskuje od 2,5kW do 4kW ciepła, co jest bardzo konkurencyjne cenowo z ogrzewaniem gazowym, olejem opałowym i zdecydowanie ekonomiczniejsze niż ogrzewanie elektryczne.

W naszym biurze w Głogowie jedynym ogrzewaniem jest widoczny na poniższym zdjęciu klimatyzator Zibro S3331. W stosunku do ogrzewania elektrycznego jakie stosowaliśmy wcześniej znacząco spadły koszty ogrzewania. Poprawił się również komfort pracy. O utrzymanie stałej zadanej temperatury dba klimatyzator.  Nawet chwilowe otwarcie drzwi zewnętrznych jest wychwytywane i temperatura zostaje ponownie wyrównana.  Zasadniczo na noc wyłączamy klimatyzator i do rana biuro nieco się wychładza mimo to po włączeniu urządzenia rano temperatura wraca do normy w ciągu kilku minut.

Zdjęcie0585